Алкоголізм та наркоманія вимагають професійного підходу медиків, психологів, психотерапевтів. Але не всі згодні звертатися по допомогу, оскільки або бояться розголосу, або ж не розуміють яким чином буде відбуватися процес лікування. Наскільки ефективний він буде.
Ще одна причина – сам залежний не визнає своєї проблеми. В цьому і є вся специфіка хвороби. Людина заперечує, що їй необхідна допомога. Переконана, що здатна припинити вживання самостійно. Навіть якщо її попередні спроби закінчувалися невдало. Або вона доводить себе до важкого фізичного стану.
Якщо індивідуум категорично відмовляється спілкуватися з фахівцем, краще викликати його додому для проведення консультації. Психологи та наркологи «ЦЗМ Україна», наприклад, використовують у таких випадках наступні методи:
- Мотиваційне консультування, що дозволяє відкрити очі залежному на його справжній стан шляхом аналізу його життя ним самим. Тобто, ведення діалогу за допомогою відкритих питань.
- Кризова інтервенція. Спосіб, який використовується у випадках непохитного заперечення. Збирається все близьке оточення хворого і висловлює свою думку з приводу його залежності. Сам же він повинен всіх вислухати без можливості виправдання в момент висловлювань. Терапія відбувається під наглядом професіонала.