Діагностика наркоманії

анонимное лечение наркозависимости

Ознаки наркомана — як розпізнати залежність

Для успішного лікування наркотичної залежності важливу роль відіграє грамотна і своєчасна діагностика. Від точності, правильності та своєчасності проведення процедури багато в чому залежать результати подальшого терапевтичного курсу, в результаті життя і доля хворого.

Діагноз наркоманії досить складний у визначенні та обумовлений безліччю факторів. Серед основних клінічних ознак, що вказують на розвиток у пацієнта наркотичної залежності, фахівці виділяють наступні:

1. Порушення поведінкової моделі.
2. Результати лабораторних досліджень.
3. Фізичний стан пацієнта.
4. Клінічна картина, симптоматика, характерна для певних видів наркотичної залежності.
5. Результати певних досліджень, спрямованих на визначення наркоманії.

Ознаки наркомана - зміни поведінки

В першу чергу, у людини, що приймає наркотичні речовини, змінюється модель поведінки. Такі зміни зумовлені дією наркотику і реакцією хворого, що він робить недозволені, заборонені, засуджує соціумом вчинки.

Запідозрити розвиток наркотичної залежності дозволяють: психоемоційна нестабільність, різкі зміни настрою, депресивні стани, замкнутість. Людина уникає спілкування з іншими людьми, особливо, зі своїми родичами, батьками, членами сім’ї. Хворий стає замкнутим, багато мовчить, не любить розповідати про свої справи, часто дратується.

Поступово наркозалежний робиться пасивним, з байдужістю ставиться до оточуючих, до подій, що відбувається навколо, втрачає інтерес до колишніх захоплень, хобі, хвилюючим його речам. Як правило, основною ниткою, що зв’язує наркозалежної людини з зовнішнім світом, стає музика – одну і ту ж пісню, улюблену групу або ж виконавця він може слухати годинами безперервно. В інших же події або не бере зовсім, або робить це з натяжкою і вкрай пасивно.

Поступово у наркозалежного пробуджується безпричинна дратівливість, запальність і агресивність. Особливо це проявляється по відношенню до близьких людей, сім’ї. Він може нескінченно відстоювати свою точку зору, наполягати на своїй правоті. Ще один тривожний дзвіночок – це щоденні втечі з дому на тривалий час, без пояснення причин своїх регулярних поїздок.

Часто наркозалежні починають випрошувати гроші у батьків і членів сім’ї під різними приводами. З будинку можуть зникати цінні речі і великі грошові суми. При цьому будь-яка спроба поговорити на цю тему викликає у хворого сильні спалахи гніву, бурхливі, яскраво виражені негативні і агресивні реакції. Як правило, від захисних позицій людина швидко переходить до атаки, починаючи звинувачувати в пропажі речей і коштовностей інших членів сім’ї, знайомих, друзів.

На початкових етапах формування наркотичної залежності людина ще зберігає здатність до аналізу власної поведінки, каяття, почуття провини. Щоб зменшити муки власної совісті, пацієнт вселяє собі, що у нього немає ніякої залежності і припинити приймати наркотики він може в будь-який момент, як тільки сам цього захоче.

Дуже часто для полегшення душевного стану, людина знову тягнеться до наркотику, а потім все повторюється по замкнутому колу – порожнеча, докори сумління, каяття. Поступово формується перманентна, важка залежність, хворий не помічає того моменту, коли наркотики щільно входять в його життя, і нова доза стає щоденною необхідністю.

Отримати консультацію фахівця

Залишайте заявку і отримайте індивідуальний план лікування

    Проблеми зі сном – зміни в біоритмі

    Порушення сну є одним з перших ознак розвитку наркотичної залежності. У таких пацієнтів збиваються природні біоритми, вони починають засипати на світанку і прокидаються вже в післяобідній час. Періоди сну чергуються з пильнування. Людина не відпочиває повноцінно.

    Характерно, що в нічні години наркозалежні люди проявляють найбільшу активність, що поступово провокує зміну режиму. Вночі людина відчуває себе більш вільним, захищеним, йому не потрібно ховатися і остерігатися викриття. Багато людей, навіть покінчили з наркоманією, страждають від сильної безсоння, не можуть нормально спати ночами, що призводить до вживання великої кількості снодійних, сильнодіючих седативних препаратів і часто породжує розвиток нової залежності.

    Проблеми з навчанням і трудовою діяльністю

    У наркозалежних, які відвідують школу або університет, в значній мірі знижуються показники успішності. Людина починає пропускати заняття без поважних причин, перестає готуватися до уроків, проявляти якийсь інтерес до процесу навчання. Часто хворі люди через свій психоемоційно нестабільного стану вступають в конфлікти з педагогами, звинувачуючи їх в необ’єктивності. При цьому погані оцінки і зауваження, абсолютно перестають турбувати людину.

    Все частіше і частіше хворий, який потрапив в наркотичний полон, втрачає мотивації подальшого навчання. Спочатку він виправдовує свою відсутність фальшивими медичними довідками, записками, але в підсумку, через деякий час кидає навчання або ж його просто відраховують за пропуски і неуспішність. Іноді для заспокоєння батьків і самого себе, наркозалежний переходить на заочну форму навчання, надходить в вечірню школу, але ніяких позитивних результатів це не приносить.

    Коли хвороба стосується працюючих наркозалежних, то і тут спостерігаються характерні проблеми. Наркоман не може в повній мірі зосередитися, сконцентруватися, часто припускаються помилок, втрачає мотивацію до трудової діяльності. Крім того, у нього розвивається підвищена стомлюваність, зниження продуктивності. Такі люди можуть постійно спізнюватися на роботу або не відвідувати її тривалий час без поважних причин.

    До лікарів наркомани звертаються рідко, уникаючи викриття справжніх причин свого поганого самопочуття, при цьому своїм домочадцям вони про це не розповідають, щоранку справно вирушаючи на місце своєї трудової діяльності. Природно, через певний час, людина втрачає свою роботу. Близько тому можуть довго не помічати змін, що приходять з рідною людиною.

    Найчастіше вже тільки при формуванні фізичної залежності з ознаками виснаження, родичі починають наполягати на медичну консультацію, навіть на здогадуючись про справжні причини такого стану свого близького.

    Незаконне придбання наркотичних речовин – шлях до проблем з законом

    Кожен наркотик має свою ціну, причому, не маленьку. Оскільки наркозалежні люди, як правило, не мають грошей і обмежені в засобах, їм доводиться добувати необхідні для придбання наркотичних речовин суми нелегальними шляхами.

    Розплатитися за наркотики часто можна не тільки грошима, а й послугами, цінними речами, продажем власного тіла. І в тих променях, коли мова йде про болісної, наркотичної ломки людина готова заплатити будь-яку ціну, віддати все що завгодно, тільки б позбутися нестерпних страждань, полегшити свій стан.

    Дітям із заможних сімей в цьому плані дещо простіше, у них більше вільних грошей і довгий час може не виникати необхідність у вчиненні незаконних, аморальних вчинків. Людям малосостоятельние у фінансовому відношенні дуже швидко доводиться зіткнутися зі злочинним світом, щоб добути засоби на тепер життєво необхідний наркотик.

    Більшість наркозалежних людей вже не працюють, не мають джерела постійного фінансового доходу. Спочатку вони просто виносять з дому гроші, продають цінні речі, потім переходять до більш серйозних, караним злочинів.

    Відповідно до думки фахівців, більшість наркозалежних не є агресивними, рідко вдаються до насильства. Такі випадки можна вважати поодинокими, вони не відображають повною мірою поведінкову модель хворого. У більшості випадків, наркомани добувають гроші на придбання наркотику шляхом підробки рецептів, кишенькових крадіжок, пограбування чужих квартир і т.д.

    Вкрадені речі наркозалежні або продають, або ж обмінюють на наркотик. Поширена і така практика, як закупівля невротичних речовин оптом з подальшим продажем, що дозволяє отримати необхідну для себе дозу безкоштовно. Таким чином, наркоман стає і наркодилером, торговцем наркотичними речовинами, що вже є кримінальним злочином і тягне за собою суворе покарання.

    При неможливості отримати або заробити грошей, перебуваючи в стані ломки, наркозалежні люди з легкістю переступають моральні бар’єри, займаючись проституцією, як жіночої, так і чоловічої. Цією особливістю наркоманів активно користуються сутенери, збоченці, особи з нетрадиційною сексуальною орієнтацією, що пропонують наркотик взамін за «послугу» інтимного характеру.

    Особливо часто спостерігається це при дефіциті наркотичних речовин, їх недоліком і відсутністю у вільному доступі на ринку. Поступово особистість людини, його моральні принципи повністю руйнуються і настає деградація людських якостей.

    Конфліктні відносини з родичами

    Сварки, конфлікти, проблеми у відносинах з членами сім’ї і особливо з батьками – широко поширене явище, коли в житті людини з’являються наркотики. На початкових етапах такі конфлікти носять характер дискусій, суперечок через нерозуміння старшим поколінням потреб сучасної молоді.

    Особисті проблеми людина спритно переводить в статус суспільно значущих, розмірковуючи про нерозуміння молодіжних поглядів сьогодні старшим поколінням. Причому всі ці декларації та гучні заяви не підкріплюються жодними діями, вчинками, фактами, знаннями.

    Спочатку може здатися, що людина серйозно налаштований, а також зауважити логіку в його висловах. Однак незабаром стає зрозуміло, що все його погляди поверхові, нічим не підкріплені. Насправді, проблеми громадськості анітрохи не хвилюють наркозалежного, він не знає як впоратися з власним особистісним кризою.

    Поступово наркозалежний чоловік стає все більш агресивним, нервовим, дратівливим, нетерпимим до чужої думки, якщо воно розходиться з його власним. Наркозалежні часто поводяться відверто вороже, не знаходячи у навколишніх бажаної підтримки.

    Непомітно швидко від дискусій і словесних перепалок наркомани переходять на образи, нецензурну лексику, іноді в хід йде навіть фізична сила. Подібна поведінкова модель психологами пояснюється, як наслідок психологічного особистісного кризи, в якому пацієнт не може знайти вихід. Такі серйозні конфлікти можуть спровокувати і самі батьки, перекладаючи відповідальність за те, що відбувається виключно на молодь і на свою власну дитину.

    Однією з основних рис поведінки наркозалежної людини є часта, абсолютно безпричинна брехня. Такі люди можуть брехати і просто так, без наявності необхідності. Будь-які сумніви в їх правдивості викликають у наркозалежних гнів, відчуття образи власної особистості, провокують бурхливі і яскраво виражені реакції. Звичка брехати формується у наркоманів поступово, але швидко.

    На початкових етапах брехня є одним із способів захисту, самооборони для наркозалежного. Людина начиняє брехати, коли до цього його змушують складаються обставини, коли йому необхідно виправдатися, відвести від себе підозри. Обманювати доводиться і родичів, і батьків, і педагогів або співробітників по роботі, начальство, медичних фахівців, правоохоронців. Поступово брехня щільно входить в життя і в свідомість людини, стає потребою і вже не потребує якихось серйозних мотивацій, приводів.

    Обман стає стилем життя. Повністю відвертими наркозалежні люди можуть бути тільки по відношенню до людини, якій вони в повній мірі довіряють, чиє гарне ставлення до них було неодноразово піддається. Добре, якщо такою людиною вдається стати медичного фахівця – це в значній мірі полегшує терапевтичний процес і підвищує шанси на успішні результати лікування.

    Такого роду зміни в поведінці, образ і стиль життя часто, на жаль, залишаються непоміченими близькими людьми і батьками. В результаті, це призводить до серйозних і часом незворотних наслідків.

    Діагностичні дослідження – серйозний крок для початку лікування

    Діагностика наркоманії передбачає також обов’язкове проведення лабораторних аналізів, що дозволяють точно встановити наявність наркотичних речовин в крові, визначити його характер, стаж наркотичної залежності та інші фактори важливі для визначення подальших лікувальних заходів, способів детоксикації.

    Велика увага приділяється і психологічної діагностики. В ході таких бесід з фахівцем встановлюється наявність можливої ??психологічної схильності до розвитку залежності з’ясовується стадія руйнування особистості. Психологічна діагностика дає можливість з’ясувати причини, які підштовхнули людину до вживання наркотиків, які спровокували виникнення згубної залежності і знайти інструменти, способи, що дозволяє їх викорінити.

    Крім того, бесіди з психологом необхідні, щоб сформувати у наркозалежного правильні, здорові мотивації, усвідомити руйнівну дію наркотику на його життя і необхідність подальшого комплексного лікування, піти від заперечення власної проблеми.

    Від діагностики наркотичної залежності, її повноцінності та якості залежать результати подальшого лікування. Діагностичні заходи необхідні для визначення необхідних методів терапевтичного впливу, а також психологічної корекції.

    Важливо своєчасно звертатися за допомогою до фахівців на початкових стадіях формування наркотичної залежності. Для цього домочадцям і батькам потрібно гранично уважно ставитися до своїх близьких, помічати зміни в їх поведінці, адекватно оцінювати і бити на сполох при появі явних насторожуючих ознак.

    Організатор та ведуча групи для родичів залежних, що проходить щотижня або онлайн. Дипломований спеціаліст Українського інституту практичної аддіктології, спеціальність – консультант по хімічної залежності. Практичний психолог, навчаюся транзактному аналізу (ЄАТА – Європейська асоціація транзактного аналізу) і арт-терапії.

    Ліцензії та сертифікати

    Наші Ліцензії

    Школа консультантів з хімічної залежності
    Лист
    Свідоцтво
    Лист підтримки
    Сертифікат
    Опанасенко Людмила – сертифікат лікаря-спеціаліста
    Сертифікат Опанасенко Людмили

    Залишилися питання?

    Якщо у вас залишилися питання, залиште ваш номер телефону і наш фахівець з радістю вам допоможе.

      Передзвоніть мені
    • RU
    • UA
    • img

      показати меню

      Передзвоніть мені
      image

      Безкоштовна консультація

      Залишайте заявку на отримання безкоштовної анонімної консультації від нашого фахівця

        img
        Messenger WhatsApp Viber Написати на пошту