Ефективні способи лікування від алкоголю зазвичай обирають після попередньої консультації. Сьогодні застосовують такі методики:
- Медикаментозне кодування.
- Кодування за методом “Довженка”.
- 12 кроків.
Під час першого використовують два види препаратів. Дисульфірам порушує вироблення ферментів, що розщеплюють етанол, уповільнює його метаболізм. Після процедури спирт не розщеплюється і не виводиться з організму, накопичується в тканинах, викликає інтоксикацію. Якщо закодований порушить режим тверезості, він відчує болі, спазми, сильну нудоту, запаморочення, прискорене серцебиття, стрибки артеріального тиску. Після введення лікарського засобу проводять провокацію – під контролем лікаря пацієнту дають випити 50-70 мл горілки. Пережиті відчуття викликають страх наслідків, людина перестає пити.
Ще одна група препаратів має в складі Налтрексон. Це Наксон, Вівітрол, Антаксон, Налтрексин. Вони впливають на рецептори головного мозку, що передають інформацію про отримання задоволення. Після сеансу розпивання спиртного не дає очікуваних відчуттів, тяга до випивки проходить.
Використання медикаментів має такі протипоказання – ниркова та печінкова недостатність, цукровий діабет, непереносимість компонентів ліків, вік більше 65 років, вагітність.
Другий спосіб полягає в тому, що людину занурюють у гіпнотичний сон і проводять навіювання. Їй вселяють думки про смертельну небезпеку, на яку вона себе наражає своєю поведінкою. Таким чином формується відраза до спиртних напоїв – колишній алкоголік може спокійно перебувати в компанії, де вживають алкоголь без бажання випити. Цей метод не підійде людям, несприйнятливим до гіпнозу, тим, хто страждає на епілепсію, психози, психоневрози.
Дуже ефективна програма – 12 кроків. Вона будується на усвідомленому прагненні одужати. Людина перестає заперечувати, що хвора, перестає звинувачувати оточуючих, приймає факт необхідності сторонньої допомоги. Реабілітація триває і після виходу зі стаціонару – раніше залежний відвідує групи анонімних алкоголіків, за необхідності ходить до лікаря-психотерапевта, повертається до сім’ї та на роботу.
Для того щоб лікувати алкоголіка, необхідно проаналізувати причини його залежності. Це може бути невпевненість, перевантаження, стреси, кар’єрні та сімейні невдачі. На психотерапевтичних сеансах ведеться робота з відновлення психоемоційного фону, формування правильних звичок і корисних навичок.