Ознайомившись з вище зазначеними рекомендаціями, Вам, напевно, важко зрозуміти, що ж такого складного в тому, щоб просто дотримуватися їх; тим більше, коли на кану – твоє життя, як у випадку залежних. Але, повірте, відсоток тих, хто їх дійсно дотримується протягом всього свого життя, настільки малий, що і навіть говорити про це соромно …. Чому ж так відбувається?
Причиною всьому один з найстрашніших людських гріхів – гординя. Саме вона лежить в корені більшості зривів у залежних. Залежна людина за своєю природою – дуже горда і волелюбна; вона протестує і сперечається без мети, але заради самого процесу. Після закінчення програми лікування у одужуючого залежного моментально з’являються крила і корона, і він просто принципово перестає сприймати чиїсь поради і рекомендації. Вважаючи себе вже повністю здоровою і незалежною, людина перестає бачити потребу у дотриманні незрозумілих і непотрібних рекомендацій, і поступово, крок за кроком, день за днем, починає їх порушувати.
Чому порушення навіть однієї рекомендації тверезості у результаті призводить до зриву?
Залежна людина, яка потрапила в програму психосоціальної реабілітації, це абсолютно інфантильна, емоційно незріла і не структурована особистість з повною відсутністю внутрішнього контролю та самоорганізації. В процесі реабілітації психотерапевти, психологи, адиктологи, реабілітологи та фахівці з хімічної залежності спільними зусиллями заново збирають зруйновану особистість залежного воєдино, навчають його навичкам та вмінням самоконтролю, привчають до режимності, навчають плануванню і поступово адаптують до соціуму. Тверезість залежного, особливо у перші роки, як ніколи, тримається на фундаменті з камінчиків, які були поступово укладені в процесі програми. Якщо витягнути хоч один камінець – завалиться вся конструкція. Якщо говорити більш конкретно: порушення навіть однієї з рекомендацій тверезості миттєво запускає старий механізм залежного мислення і поведінки. Деструктивні процеси зриву спочатку відбуваються на несвідомому рівні, а згодом переходять на усвідомлений рівень. Але на цьому етапі, коли людина вже навіть усвідомлює, що знаходиться в зриві, на жаль, що-небудь змінити вже не здатна. Залежна особистість у ній стає сильнішою незалежної, і людина повністю втрачає контроль над собою і своїми вчинками.
Коли можна припинити дотримуватися рекомендацій тверезості?
Як не дивно, але це досить часте запитання, яке фахівці Центру Здорової Молоді чують від одужуючих залежних та їхніх родичів. Багато хто, чомусь, напевно, порівнюють процес одужання від залежності з дієтою, в перші тижні / місяці якої спочатку забороняєш собі практично все, пізніше – поступово розширюєш асортимент продуктів, і з часом – можна досить часто дозволяти себе різні «ласощі» та «заборонні » продукти. Але, на жаль, з одужанням ситуація – зовсім інша. Як вже доведено сумним досвідом багатьох залежних: у залежної людини не існує поняття «малих доз» і «контрольованого вживання». Така ж ситуація – і з рекомендаціями. Неможливо «трохи порушувати», не можна залишитися в тверезості, спілкуючись з наркоманами у вживанні, або ж постійно споглядаючи і маючи контакт з алкоголем або наркотиками. Тому відповім на це питання одним словом – НІКОЛИ!
Будьте пильні, постійно аналізуйте і беріть зворотний зв’язок щодо своєї поведінки, і не забувайте просте правило, актуальне для кожного залежного:
ЗУПИНКА В ОДУЖЕННІ – ОЗНАЧАЄ ПОЧАТОК РЕЦИДИВУ!