Сьогодні ми розглянемо дуже важливу тему, яка є однією з найболючіших для залежного. Це – проблематика взаємодії залежного з навколишнім світом. Вже раніше, в статті «Залежне мислення», ми розглядали, як в процесі вживання в людини формується певна емоційна прив’язка до ситуацій, людей, певних видів діяльності, на основі чого з часом залежний набуває певної сталої системи цінностей та пріоритетів, яка і лежить в основі його нової залежної моделі поведінки. Міжособистісні стосунки викликають у тверезого залежного проблеми апріорі, просто навіть в силу його невпевненості, страхів і тривоги. Але, якщо ситуація з тими людьми, котрих залежний бачить на роботі, або на вулиці – набагато простіша, то з близькими людьми – вона ну вже надто заплутана.
ПЕРЕВАГИ
Прискорена програма реабілітації 28 днів
Наші фахівці підберуть для вас індивідуальну програму реабілітації
Робота з родичами
Сімейна освіта та безкоштовні групи для співзалежних родичів
Медичний супровід 24/7
Лікування в наркологічній клініці та консультації профільних фахівців
Виклик фахівця додому
Виїзд нарколога 24/7 та виїзна мотиваційна консультація фахівця додому
VIP Реабілітація
Пропонуємо курси VIP реабілітації в Україні, Молдові, Грузії та Казахстані зі зручними умовами та індивідуальною програмою
Блокада (кодування)
Ми проводимо блокаду щодо наркотичної, алкогольної та ігрової залежності
Залежність і соціум
Це досить дивна парочка, яка завжди разом, але постійно перебуває в сварках. Подібно тому, як будь-який залежний в тверезості негативно реагує на інших людей, так само і соціум не приймає, засуджує і зневажає залежних. Чому так? Все просто! У них – різні правила гри. Залежний десь боїться соціум, який здатний його викрити, покарати, відібрати можливість вживати; десь заздрить свободі вибору інших; десь ображається, що його не приймають, не допомагають. Соціум боїться залежних, відчуваючи потребу захищатися від них та їхньої заразної хвороби; не поважає, вважаючи слабаками і неробами; намагається ігнорувати, як щось, що забруднює картинку ідеального світу. Ось вони, власне, і не дружать.
В цілому, що для нарко- та алкозалежних, так і для соціуму, їх позиції більш ніж зрозумілі. Той факт, що наркоманія – це хвороба, і залежний на крайніх стадіях вже просто відчуває неймовірні страждання, біль і безвихідь, знають лише фахівці та ті, хто самі пройшли цей шлях. Тому залежні викликають замість жалості – гнів. Хвора на хімічну залежність людина понад усе потребує саме розуміння та підтримки, а замість цього – часто отримує осуд та презирство. Для того, щоб зламати цю систему, потрібна потужна і тривала інформаційна кампанія, на яку підуть роки і величезні грошові суми.
Залишайте заявку і отримайте індивідуальний план лікування
Залежність і сім’я
Ситуація з сім’єю трохи інша. Спочатку факт вживання близької людини викликає гнів, розчарування і образу, тому що, не розуміючи, що родич – наркоман (алкоголік) просто компенсує якусь проблему, близькі залежного засуджують його за те, що він зрадив їх і зрадив їх з наркотиками (алкоголем). Але з часом вони адаптуються до факту його вживання, і, поступово стаючи співзалежними, починають жаліти проблемного сина (чоловіка, дочку, сестру, ін), потурати його бажанням, піддаватися маніпуляціям і включати режим гіперпіклування.
Залежність і робота
Згадайте, якщо Ви маєте досвід взаємодії з залежними, як часто залежна людина змінює роботу, постійно скаржачись на колектив, керівника і умови роботи. Яка ж причина усьому цьому? З початком вживання у людини зміщується система цінностей: вона вже вживає не для чогось (наприклад, багато хто починав вживати стимулятори, щоб прискорюватися в навчанні / роботі), а починає робить щось для вживання. В процесі психосоціальної деградації залежна людина втрачає такі важливі якості, як відповідальність, уважність, розсудливість, комунікативні здібності, можливості логічного мислення і мотивацію. Ось, в принципі, і відповідь на питання щодо трудових взаємовідносин залежного з роботодавцями та колегами.
Романтичні стосунки у залежних
Чому при вживанні придушуються почуття та емоції?
У статті раніше ми вже говорили про хворобу «заморожених почуттів», яка часто спостерігається у залежних людей («Алекситимія і залежність: як розірвати порочне коло?»). Основна причина формування цієї хвороби – емоційна незрілість, яка виникає внаслідок тривалого вживання психоактивних речовин, здатних змінювати як свідомість, так і психоемоційний стан людини. Часто людина вживає саме в критичних стресових ситуаціях через неспроможність та небажання самостійно пережити коло емоційного дорослішання: від заперечення і болю – до прийняття і смиренності. Сате тут емоції і починають заморожуватися (чит. більше в статті: «Причини та наслідки вживання психоактивних речовин: емоційна сфера»).
Коли залежний знову починає відчувати?
Після невеликого періоду сухості, що навіть не є тверезістю, у залежного відбувається раптове, але дуже сильне «розморожування» почуттів. Часто фахівці говорять, що перші роки тверезості «одужуючі» залежні проживають практично «без шкіри». Їхні почуття – оголені. Вони занадто гостро переживають образи, сварки, глузування. Але також гостро вони переживають і емоційно насичені позитивні емоції, і закоханість (прошу зауважити – не любов!) як одну з найсильніших позитивних почуттів, що часто просто збиває залежного з ніг.
Чого варто чекати і остерігатися в перші роки тверезості?
Існує практика обмежень щодо спілкування на гендерній основі в перші роки тверезості. Простими словами: залежним, які ще не досягли стабільності в своєму одужанні, не рекомендують заводити романтичні стосунки перші роки. Причиною цього є не здатність залежних адекватно і тверезо оцінити всі перспективи і необхідність вибудовування і розвитку відносин прямо зараз. Доволі «зголоднілі» за романтичними емоціями і сексуальними потребами за тривалий період проходження програми залежні, кидаються у відносини, як у вир з головою, не обдумано і не усвідомлено. На жаль, частими наслідками подібних необдуманих дій є швидкі розставання, пережити які виходить далеко не у всіх «одужуючих» просто в силу відсутності внутрішнього емоційного ресурсу.
Як правильно вибудовувати відносини між залежними?
В продовження попереднього пункту хочеться обов’язково згадати про те, що, не дивлячись на всі обмеження і рекомендації не вибудовувати стосунки між залежними в перші роки, основною метою Центру Здорової Молоді є саме створення сімей. Але ключовою відмінністю тут є саме постійність, поетапність та усвідомленість у самому процесі вибудовування цих відносин, в основі яких повинні бути закладені такі моральні і духовні принципи, як взаємоповага, взаєморозуміння, чесність, прощення і довіра. Як показує не тільки наша, а й світова практика: правильно вибудувані відносини між залежними людьми – часто є набагато міцнішими, аніж відносини людей, що не мають цієї проблеми. Причиною тому, на думку наших фахівців, є саме притаманна людині потреба об’єднуватися в боротьбі з ворогом; а як ми всі добре знаємо – нічого так не об’єднує двох людей, як згуртованість проти когось третього, навіть якщо цей «хтось» – сама хвороба.
***
Як висновок, можу зі впевненістю сказати, що, незважаючи на всі труднощі, які виникають у взаємовідносинах залежних із соціумом, власними сім’ями і протилежною статтю, будь-який «одужуючий» залежний має незаперечну можливість створити свою власну родину і зробити своє життя повноцінним, щасливим і сповненим сенсом.
Лебедева В. Е.
Провідний психолог центру, працює в ЦЗМ Україна з 2011 року. 12 років досвіду роботи із залежними та співзалежними.
Опубліковано: 02.26.2019
Наші Ліцензії
Якщо у вас залишилися питання, залиште ваш номер телефону і наш фахівець з радістю вам допоможе.