Що таке Гепатит С і чому на нього хворіють наркомани?

гепатит с це

Гепатит С − це вірусна інфекція, що вражає насамперед печінку. Вона викликається вірусом гепатиту С (HCV), який може призвести як до гострого, так і до хронічного захворювання. Найпоширенішим шляхом передачі цієї хвороби є контакт з інфікованою кров’ю.

Багато людей не розуміють, що таке гепатит, не усвідомлюють його небезпеки. Недуга є серйозною проблемою, часто служить однією з основних причин захворюваності та смертності, пов’язаних із печінкою.

В осіб після інфікування проявляється гостра форма з такими симптомами, як підвищення температури, втома, жовтяниця, болі в животі. Однак у більшості тих, хто заразився (близько 70-80%), розвивається хронічний стан, який може протікати протягом багатьох років без помітних ознак. Він призводить до поступового ураження печінки, включно з цирозом (рубцюванням), нирковою недостатністю, підвищеним ризиком розвитку раку (гепатоцелюлярної карциноми).

Стратегії профілактики включають в себе відмову від ризикованої поведінки, як-от спільне використання голок або незахищені статеві контакти з інфікованим партнером. Часто наркозалежні, перебуваючи в неадекватному стані, порушують ці правила, користуються для ін’єкцій спільними шприцами. Тому в їхньому середовищі неабиякого поширення набула ця хвороба.

Причини зараження гепатитом С

Низький рівень обізнаності, незнання того, чим є гепатит С, як передається від людини до людини, сприяє його поширенню. Також негативно впливає недотримання елементарних гігієнічних норм, спільне використання особистих речей, які можуть бути забруднені інфікованою кров’ю, як-от бритви чи зубні щітки, хоча цей шлях передачі вважається менш поширеним.

Нерідко гепатит, причини виникнення якого пов’язані з кров’ю, заражає людей під час переливання крові, трансплантації органів, проведенні медичних процедур, коли існує ризик контакту з інфікованою кров’ю, наприклад, у відділеннях діалізу, під час хірургічних операцій або в медичних установах, де інструменти не піддаються належній стерилізації чи дезінфекції.

Ще один шлях ─ татуювання, пірсинг, манікюр. Якщо обладнання, що використовується для проведення косметичних маніпуляцій, не стерилізоване належним чином, а також є порушення шкірних покривів, існує невеликий ризик передачі ВГС.

Захворювання здатне передаватися від інфікованої матері до дитини під час пологів, хоча й рідше, ніж за гепатиту В. Ризик вищий, якщо в матері високе вірусне навантаження і вона також заражена ВІЛ.

Незважаючи на меншу поширеність порівняно з іншими шляхами передачі, вірус може передаватися під час статевих контактів, особливо серед людей, які ведуть ризиковане статеве життя, що мають кілька партнерів.

Медичні працівники, співробітники служб екстреної допомоги, які контактують із кров’ю та біологічними рідинами, повинні ретельно дотримуватися належних запобіжних заходів.

Важливо зазначити, що інфекція не передається під час випадкових контактів, таких як обійми, поцілунки, спільне вживання їжі, напоїв. Знизити ризик можливо, практикуючи безпечний секс, використовуючи чисті голки для ін’єкцій, уникаючи спільного використання предметів особистого користування, які можуть контактувати з кров’ю. Крім того, існують ефективні противірусні препарати для лікування гепатиту С, запобігання його прогресуванню до захворювання печінки, тож рання діагностика та терапія мають вирішальне значення.

що таке гепатит
Отримати консультацію фахівця

Залишайте заявку і отримайте індивідуальний план лікування

  Основні симптоми хвороби

  На ранніх стадіях симптоми гепатиту можуть бути відсутніми. Коли ж ознаки з’являються, вони можуть бути різного ступеня тяжкості:

  1. Грипоподібні симптоми – у гострій фазі в декого можуть спостерігатися втома, гарячка, м’язові болі, втрата апетиту.
  2. Пожовтіння шкіри та очей – жовтяниця. Виникає, коли уражений орган не в змозі належним чином переробити білірубін, який є продуктом життєдіяльності.
  3. Хронічна втома, яка трапляється постійно, істотно знижуючи якість життя людини.
  4. Дехто відчуває легкий або помірний дискомфорт, біль у правій верхній частині живота.
  5. Темна сеча є ознакою порушення функції печінки. Вона може бути більш концентрованою, виглядати темнішою, ніж зазвичай.
  6. Світлі або бліді випорожнення свідчать про порушення нормального функціонування і недостатню переробку білірубіну.
  7. У деяких хворих спостерігається нудота, іноді блювання.
  8. Суглобові, м’язові болі є частими особливостями хвороби, хоча трапляються рідше за інші.
  9. Свербіж шкіри, відомий також як прурит, також характерний для цієї проблеми.

  Також гепатит С, симптоми якого проявляються не тільки на фізичному рівні, призводить до когнітивних проблем, які часто називають “туманом у голові”.

  Слід зазначити, що у багатьох особливості можуть не проявлятися до серйозного прогресування недуги. Тому дуже важливо пройти обстеження, якщо ви вважаєте, що можете бути в групі ризику, а в разі позитивного результату звернутися по медичну допомогу для встановлення правильного діагнозу та лікування. Рання діагностика та терапія допоможуть запобігти або затримати розвиток ризиків, ускладнень. Для того, щоб вчасно запідозрити можливі наслідки, важливо знати, як передається гепатит.

  гепатит с як передається

  Чому гепатит є хворобою наркоманів?

  гепатит причини

  Джерелом інфекції головним чином є заражена кров, тому гепатит і наркоманія тісно пов’язані. Залежні, яким терміново потрібна доза, не замислюються про страшні наслідки для їхнього здоров’я.

  Чи можна вилікувати гепатит С? Так, це можливо. Досягнення медицини призвели до створення високоефективних противірусних засобів, які в більшості випадків дозволяють вилікувати пацієнта. Ці медикаменти відомі як антивірусні препарати прямої дії.

  Для лікування зазвичай використовується комбінація цих ліків, а конкретна схема варіюється залежно від генотипу (штаму) вірусу, історії хвороби конкретного пацієнта, його стану. Тривалість відновлення зазвичай становить від 8 до 12 тижнів і більше, залежно від реакції організму.

  Як виявити захворювання?

  Виявлення інфекції зазвичай включає поєднання аналізів крові, медичне обстеження, збір анамнезу. Лікар проведе фізичний огляд, розпитає про історію хвороби, щоб визначити, чи є гепатит, ознаки якого включають стомлюваність, слабкість, жовтяницю, болі.

  Тест на антитіла до гепатиту С (Anti-HCV) є першим кроком для встановлення діагнозу. Він перевіряє наявність у крові антитіл до вірусу. Якщо тест позитивний, це означає, що ви зазнали впливу патогенної флори. Однак він не обов’язково означає, що ви інфіковані нині.

  Аналіз на РНК ВГС (полімеразна ланцюгова реакція або ПЛР) – наступний крок. Якщо дослідження на антитіла дало позитивний результат, проводять додаткове тестування, яке називається РНК. Воно дає змогу виявити генетичний матеріал збудника в крові. Якщо він позитивний, то це підтверджує наявність активної фази.

  Далі проводять генотипування для визначення конкретного штаму або генотипу. Ця інформація допомагає в складанні стратегії відновлення.

  Додатково вимірюють рівень печінкових ферментів, білків у крові, що дає змогу визначити ступінь пошкодження печінки. Лікар-гепатолог може призначити подальше обстеження, біопсію, фібросканування, еластографію, УЗД, КТ або МРТ.

  Пам’ятайте, ця хвороба є виліковною, її раннє виявлення має вирішальне значення для запобігання ушкодженню органу та розвитку ускладнень.

  як передається гепатит

  Лікування гепатиту С

  гепатит с симптоми

  За останні роки лікування гепатиту зазнало значних змін завдяки розробці високоефективних противірусних засобів. Їхня дія спрямована на лікування інфекції, запобігання довгостроковому ураженню, відновлення клітин печінки. Вибір методу терапії та тривалість курсу варіюються залежно від таких факторів, як генотип, стадія, ступінь ураження, загальний стан здоров’я пацієнта.

  Сучасні формули впливають на певні етапи життєвого циклу шкідника, ефективно пригнічуючи його реплікацію. До числа поширених ефективних БАД належать софосбувір, ледіпасвір, велпатасвір, глекапревір, пібрентасвір, елбасвір.

  Різні генотипи по-різному реагують на конкретні медикаменти. Для визначення найбільш оптимального лікування зазвичай проводять тестування на генотип.

  Тривалість реабілітації може бути різною, зазвичай становить від 8 до 12 тижнів. Деяким обстежуваним може знадобитися більш тривалий курс.

  Моніторинг – важлива складова одужання. Хворі регулярно проходять огляд, здаючи аналізи крові для оцінки вірусного навантаження і функції шлунково-кишкового тракту. Це допомагає медичним працівникам визначити ефективність курсу.

  Нові терапевтичні речовини мають дуже високі показники виліковування, які часто перевищують 95%. Одужання визначається як досягнення стійкої вірусологічної відповіді (СВВ), що означає відсутність вірусу гепатиту С, лікування якого завершено шість місяців тому.

  Перед початком реабілітації оцінюють тяжкість стану, ступінь ураження, завдану захворюванням шкоду. Це впливає на терміновість призначень.

  Деякі хворі відчувають побічні ефекти від компонентів таблеток. До найпоширеніших належать втома, головний біль, спазми, нудота, блювота. Лікарі допомагають впоратися з цими проявами, призначаючи гепатопротектори, спазмолітики, протиблювотні, вітаміни, імуномодулятори.

  Профілактика – важливий фактор, що зберігає здоров’я. Необхідно вживати заходів для запобігання повторному зараженню.

  Ліцензії та сертифікати

  Наші Ліцензії

  Школа консультантів з хімічної залежності
  Лист
  Свідоцтво
  Лист підтримки
  Сертифікат
  Опанасенко Людмила – сертифікат лікаря-спеціаліста
  Сертифікат Опанасенко Людмили
  Залишилися питання?

  Якщо у вас залишилися питання, залиште ваш номер телефону і наш фахівець з радістю вам допоможе.

   Передзвоніть мені
  • RU
  • UA
  • img

   показати меню

   Передзвоніть мені
   image

   Безкоштовна консультація

   Залишайте заявку на отримання безкоштовної анонімної консультації від нашого фахівця

    img
    Messenger WhatsApp Viber Написати на пошту