Біла гарячка: прояви, перебіг хвороби і наслідки

Алкогольний делірій, або біла гарячка – це порушення функцій нервової системи, яке виникає при тривалому вживанні алкоголю. В ході розвитку синдрому в мозку алкоголіка порушуються механізми, що контролюють обмін речовин в організмі. Це призводить до того, що в нервовій системі хворого накопичується напруга, а ось розрядка не настає.

Біла гарячка: симптоми

Вважається, що делірій трапляється з алкоголіками під час запою, але насправді це стан зазвичай з’являється в процесі виходу з нього. Найчастіше біла гарячка виникає через два дні після того, як людина припинила пити. Причиною делірію може бути прийом низькоякісних замінників алкоголю: глоду, одеколону і ін.

Біла гарячка: прояви, перебіг хвороби і наслідки

Також цей стан настає під час дуже інтенсивного алкогольного отруєння. У зоні ризику знаходяться люди, які досягли віку 40 років, алкоголіки зі стажем вживання від 5 років. «Білочка» часто розвивається у алкозалежних людей з травмами голови, а також пацієнтів з хронічними інфекційними хворобами. Основними симптомами недуги є:

  • блідість;
  • тремор усього тіла;
  • безпричинний страх і агресія;
  • дуже сильні галюцинації.

У стані білої гарячки алкоголіку ввижаються змії, ящірки, кажани і жаби, а також чорти та інші потойбічні істоти. Зазвичай в кіно «білочку» зображують комічно: зустрівшись з черговими «чортами», алкоголік клянеться «кидаю пити». Однак в житті все відбувається менш романтично, адже біла гарячка може тривати від трьох днів до двох тижнів! Протягом цього часу залежний майже або взагалі не спить.

Що таке біла гарячка?

На початковому етапі формування делірію залежний відчуває стійку відразу до алкоголю. Через деякий час після цього він приходить в дуже сильне збудження (також може початися тремор, піднімається температура). Алкоголік не може заснути, а якщо все ж засинає, то відразу бачить кошмари.

У залежного виникає тахікардія, піднімається тиск і порушується координація. Надалі у нього з’являються тактильні, слухові і зорові галюцинації. Людина чує шарудіння і голоси, які просять допомогти або загрожують, а також відчуває, що по його тілу щось повзає. Він прагне втекти від уявних бандитів, прогнати або розчавити комах, які йому ввижаються, розмовляє з «загадковими» голосами і намагається відбитися від уявних монстрів. Також у хворого може розвинутися марення переслідування або манія ревнощів, що призводить до агресії по відношенню до близьких.

Агресія по відношенню до оточуючих є характерною ознакою делірію. Якщо ви помітили, що ваш близька людина поводиться неадекватно, негайно покиньте квартиру і не повертайтеся туди до приїзду лікаря.

Біла гарячка: наслідки

Періодично у хворого настає «просвітлення» – він починає усвідомлювати себе і те, що відбувається, але потім знову починає марити. Зазвичай поліпшення стану спостерігається днем, а погіршення – ввечері. Стан агресії і паніки змінюються добродушністю: в «світлої» фазі людина хвалиться своїми «подвигами» і прагне здійснювати героїчні вчинки. Природно, ці дії не будуть логічними і корисними, адже людина, яка перебуває в стані білої гарячки, не здатний міркувати логічно і оцінювати дійсність адекватно.

На завершальній стадії починається лейкоцитоз і підвищується рівень вмісту азоту в крові, а також – прискорюється зневоднення організму. Температура тіла в цей час може піднятися до 40 градусів і вище.

Важка форма «білочки» може завершитися повним одужанням, але нерідко у хворих розвивається амнезія і органічний психосиндром. У алкоголіків, які пережили делірій, зростає ризик повторного розвитку недуги в майбутньому.

Біла гарячка: наслідки

Біла гарячка: лікування

Якщо ви помітили у себе або близької людини перші ознаки білої гарячки, негайно зверніться до наркологічної клініки CZM. Без лікування хворий може загинути або накласти на себе руки. У 10% випадків делірій закінчується смертю. Лікар повинен надати хворому першу допомогу і призначити необхідні для полегшення стану препарати, а також вивчити анамнез і визначити, які органи потребують підтримки. При білій гарячці у людини порушується кровообіг, тому всі ліки вводять тільки внутрішньовенно.

В ході лікування можуть бути приписані такі препарати:

  • розчини оксибутират натрію і «Сибазон» для купірування напруги нервової системи;
  • «Панангин», гідрокарбонат натрію, «Реополіглюкін», а також вітаміни В1, В6, С і РР.
  • препарати для відновлення процесу дихання і лікування гемодинамічних розладів;
  • лікарські розчини для профілактики порушення функцій печінки і нирок;
  • «Маннит» для профілактики або лікування набряку мозку та легень;
  • ліки для зниження гіпертермії.

Біла гарячка: що робити далі?

Після реабілітації варто спробувати переконати людину продовжити лікування в наркологічному центрі, адже після «білої гарячки» ризик повторного її розвитку дуже високий. Крім цього, після пережитого алкоголіки стають більш «поступливими» і визнають, що потребують допомоги.

Хороший результат показали такі методики: «переконання по Довженко», підшивка, а також лікування в клініці з повною ізоляцією від колишнього оточення. Також в центрі наркології CZM практикують трудотерапию і психотерапію. Звертайтеся до фахівців CZM – вони допоможуть повернути вашому близькій людині ясність розуму і свідомості!