Цілі і завдання етапу ресоціалізації
У контексті програми ресоціалізація означає завершення стадії реабілітації та перехід одужуючого на стадію ресоціалізації. Метою даного етапу є максимально безпечне введення залежної людини в соціум, засноване на постійному аналізі, обговоренні та коригування дій учасника програми ресоціалізації. Основними завданнями, з якими стикається залежний на даному етапі, є самоідентифікація, визначення своєї ролі в соціумі, пошук відповідного для конкретної людини роду діяльності, підбір методів та шляхів самовираження, робота з залежністю від чужої думки, робота над комунікабельністю та побудовою конструктивних та ефективних взаємовідносин з іншими (незалежними) членами соціуму.
Методи та інструменти ресоціалізації
Ресоціалізація – це перехідний етап від ізольованого від зовнішнього соціуму проживання до становлення людини повноцінною функціональною одиницею соціуму. Саме тому в процесі ресоціалізації застосовуються багато з методів та інструментів реабілітаційного процесу. Це – і проведення деяких груп, інформаційних занять, це і підсумки по дню, і обов’язковий розклад (як самих груп, так і прийомів їжі, зарядки та прибирання), це і обов’язкова звітність за пересування по дню, і навіть штрафні санкції в разі порушення правил програми. Але, звичайно ж, є і бонуси, які надають можливість постійно практикувати вивчений матеріал. Йдеться про терапевтичні табори, які Центр Здорової Молоді вже багато років проводить тричі на рік (докладніше в статті: «10-й Спортивно-терапевтичний табір: відкриття». Такі табори відкривають хлопцям та дівчатам не тільки можливість зайнятися практикою в спілкуванні з людьми, відкриватися та взаємодіяти, а й просто дозволяють відпочити і завести нових друзів, і навіть познайомитися з зірками (див. в статті: «Закриття 10-го Антинаркотичного спортивно-терапевтичного табору: підсумки та нагородження».
Кар’єрні можливості на етапі ресоціалізації
Центр Здорової Молоді вже багато років підходить до етапу ресоціалізації більш, ніж серйозно. Фахівці Центру переконані, що це саме той період, на якому одужуючі визначаються з родом діяльності, якою вони хотіли б займатися в майбутньому, та й взагалі з тим, чи хочуть вони далі одужувати. Тому методисти Центру розробили програму ресоціалізації, яка складається з чотирьох напрямків. Залежно від бажання, здібностей та інтересів, кожен залежний після закінчення реабілітаційної програми може вибрати будь-який з чотирьох напрямків і розвиватися відповідно до обраного шляху. Отже, одужуючим пропонують зробити вибір серед таких напрямків:
- Арт-ресоціалізація (акторське мистецтво, театр, відео-продакшн, спів, художня практика, пр.);
- Спорт-ресоціалізація (заснована на спортивному розвитку, тренуваннях та змаганнях в певних видах спорту);
- Проф-ресоціалізація (орієнтована на інформаційно-превентивну діяльність щодо запобігання першого вживання, або ж – на допомогу тим, хто вже в проблемі і не знає, куди йти);
- Внутрішній процес (в основі лежить волонтерська робота з іншими залежними, які ще тільки проходять програму реабілітації).
Такий різновид напрямків розвитку дозволяє кожному одужуючому залежному вибрати той шлях, яким хоче йти саме він, і поступово, за допомогою старших рухатися в обраному напрямку. Як правило, в основі будь-якої залежності лежить незадоволеність собою, невміння знайти своє місце в цьому світі, невдоволення поточним станом справ (робота, умови життя) і нерозуміння залежного соціумом, осуд і неприйняття. Тому, коли залежна людина нарешті знаходить себе у світі, починає займатися роботою, яку сама обрала, і вибудовує конструктивні взаємини з соціумом, у неї просто зникне потреба щось заміщати, придушувати і витісняти. Відповідно, і вживання як інструмент відходу від реальності теж стає просто непотрібним.
БЕРЕЖІТЬ СЕБЕ!
ТВЕРЕЗІСТЬ – ВИБІР СИЛЬНИХ!