Напевно, кожна людина в наш час, так чи інакше, стикалася з цим поняттям. Як правило, це перше, про що просять люди, які звертаються на гарячу лінію до фахівців Центру Здорової Молоді. Найцікавіше тут те, що і самі залежні з радістю погоджуються на проходження курсу детоксикації, при цьому категорично відмовляючись від тривалого курсу психосоціальної реабілітації. Чому ж так виходить?
Що таке “детоксикація”
Відповідно до тлумачного словника, детоксикація – це не більше, аніж просто процес видалення і очищення організму від будь-яких токсичних речовин. Вона може здійснюватися трьома методами: фізичним, хімічним і біологічним. Тобто, в процесі детоксикації здійснюється вплив на фізичне тіло людини (кров, органи, шкіру, ін.). Але, якщо ми згадаємо і ще раз перечитаємо статтю «Чи можливо самостійно перестати вживати наркотики чи алкоголь», то згадаємо, що залежність – це в першу чергу – хвороба емоцій та почуттів. Фізичний стан, безсумнівно, має величезне значення в процесі одужання залежного, але це – тільки початок.
Які завдання вирішує детоксикація
Як я вже говорила раніше, детоксикація є обов’язковим етапом в лікуванні хімічної залежності (в разі нехімічних видів залежності – детоксикація не потрібна). Вона спрямована на усунення гострих фізичних наслідків вживання (похмілля, “ломка”, токсичне отруєння організму). Це необхідно для того, щоб по-перше, хворий не переживав некомфортні відчуття, а, по-друге, щоб погане самопочуття не заважало залежному якомога швидше приступити вже безпосередньо до самого процесу реабілітації. Не варто чекати від процедури детоксикації дива: вона допоможе зняти тільки гострий абстинентний синдром ( “синдром відміни”), але не повністю прибрати всі наслідки вживання (як я вже писала в статті «Мозок після зловживання алкоголем. Чи можливе його відновлення?» і «Найбільш шкідливі психоактивні речовини: топ 5» вони можуть в тій чи іншій мірі проявлятися ще багато-багато років).
Яким чином здійснюється детоксикація
Методи та інструменти медичного впливу на організм залежного, що переживає абстинентний синдром, визначаються з урахуванням виду психоактивної речовини, яку вживала людина, її дозуванням, стажем вживання, способом життя, віком і загальним станом організму. Якщо говорити в цілому про детоксикацію, то вона передбачає такі процедури, як: промивання шлунку і клізми, очищення дихальних шляхів і зняття набряку легень, а також – очищення плазми та форсований діурез. В середньому детоксикація може займати від п’яти до десяти днів, і вкрай важливо, щоб вона проводилася в спеціально обладнаному медичному закладі під контролем досвідчених фахівців.
Але, як вже було сказано раніше, детоксикація – це лише перший етап. Але перший етап чого? Багато хто, не дивлячись на рекомендації фахівців, обирає такі популярні методи лікування, як кодування і підшивка … Чому ж так відбувається?!