Стикаючись з проблемою залежності, сама залежна людина, або її співзалежні родичі, починають зненацька вивчати проблему, методи лікування і шукати рятувальників. І тут то з мережі Інтернет на них навалюється інформаційна лавина, під тиском якої у них виникає ще менше ясності, ніж до моменту відкриття браузера. Простори світового павутиння пропонують різноманітні методи лікування залежності. Я не збираюся у цій статті дискредитувати одні методи, вихваляючи та рекламуючи при цьому інші – просто спробую розширити Ваш кругозір в цій галузі шляхом розкриття суті кожного з цих методів.
ПЕРЕВАГИ
Прискорена програма реабілітації 28 днів
Наші фахівці підберуть для вас індивідуальну програму реабілітації
Робота з родичами
Сімейна освіта та безкоштовні групи для співзалежних родичів
Медичний супровід 24/7
Лікування в наркологічній клініці та консультації профільних фахівців
Виклик фахівця додому
Виїзд нарколога 24/7 та виїзна мотиваційна консультація фахівця додому
VIP Реабілітація
Пропонуємо курси VIP реабілітації в Україні, Молдові, Грузії та Казахстані зі зручними умовами та індивідуальною програмою
Блокада (кодування)
Ми проводимо блокаду щодо наркотичної, алкогольної та ігрової залежності
Детоксикація
Напевно, кожна людина в наш час, так чи інакше, стикалася з цим поняттям. Як правило, це перше, про що просять люди, які звертаються на гарячу лінію до фахівців Центру Здорової Молоді. Найцікавіше тут те, що і самі залежні з радістю погоджуються на проходження курсу детоксикації, при цьому категорично відмовляючись від тривалого курсу психосоціальної реабілітації. Чому ж так виходить?
Що таке “детоксикація”
Відповідно до тлумачного словника, детоксикація – це не більше, аніж просто процес видалення і очищення організму від будь-яких токсичних речовин. Вона може здійснюватися трьома методами: фізичним, хімічним і біологічним. Тобто, в процесі детоксикації здійснюється вплив на фізичне тіло людини (кров, органи, шкіру, ін.). Але, якщо ми згадаємо і ще раз перечитаємо статтю «Чи можливо самостійно перестати вживати наркотики чи алкоголь», то згадаємо, що залежність – це в першу чергу – хвороба емоцій та почуттів. Фізичний стан, безсумнівно, має величезне значення в процесі одужання залежного, але це – тільки початок.
Які завдання вирішує детоксикація
Як я вже говорила раніше, детоксикація є обов’язковим етапом в лікуванні хімічної залежності (в разі нехімічних видів залежності – детоксикація не потрібна). Вона спрямована на усунення гострих фізичних наслідків вживання (похмілля, “ломка”, токсичне отруєння організму). Це необхідно для того, щоб по-перше, хворий не переживав некомфортні відчуття, а, по-друге, щоб погане самопочуття не заважало залежному якомога швидше приступити вже безпосередньо до самого процесу реабілітації. Не варто чекати від процедури детоксикації дива: вона допоможе зняти тільки гострий абстинентний синдром ( “синдром відміни”), але не повністю прибрати всі наслідки вживання (як я вже писала в статті «Мозок після зловживання алкоголем. Чи можливе його відновлення?» і «Найбільш шкідливі психоактивні речовини: топ 5» вони можуть в тій чи іншій мірі проявлятися ще багато-багато років).
Яким чином здійснюється детоксикація
Методи та інструменти медичного впливу на організм залежного, що переживає абстинентний синдром, визначаються з урахуванням виду психоактивної речовини, яку вживала людина, її дозуванням, стажем вживання, способом життя, віком і загальним станом організму. Якщо говорити в цілому про детоксикацію, то вона передбачає такі процедури, як: промивання шлунку і клізми, очищення дихальних шляхів і зняття набряку легень, а також – очищення плазми та форсований діурез. В середньому детоксикація може займати від п’яти до десяти днів, і вкрай важливо, щоб вона проводилася в спеціально обладнаному медичному закладі під контролем досвідчених фахівців.
Але, як вже було сказано раніше, детоксикація – це лише перший етап. Але перший етап чого? Багато хто, не дивлячись на рекомендації фахівців, обирає такі популярні методи лікування, як кодування і підшивка … Чому ж так відбувається?!
Залишайте заявку і отримайте індивідуальний план лікування
Кодування і підшивка
Такий метод лікування залежності, як кодування – напевно один з найстаріших і найбільш відомих методів лікування залежності. Це, по суті, психотерапевтичний вплив на підсвідомість залежного, спрямований на прищеплення йому почуття відрази до психоактивному речовини. Після закінчення процедури кодування у залежного виробляється умовний рефлекс, який в подальшому замість задоволення буде викликати у залежного – неприємні відчуття. Цей метод має досить сумнівну репутацію, тому що він часто виявляється зовсім не ефективний для людей, які в силу своїх психологічних особливостей не піддаються гіпнозу.
Суть процедури “підшивки”, яка в якійсь мірі є різновидом (медикаментозним видом) кодування, полягає у блокуванні дії наркотичних речовин, які надходять в організм. Це здійснюється за допомогою введення під шкіру залежному імплантату. В результаті, після вживання людиною психоактивної речовини, замість очікуваної ейфорії – залежний відчуває некомфортний і неприємний стан “ломки” або “похмілля”. Існує два методи “підшивки”: це – хімічний захист (введення препарату внутрішньовенно) та імплантація торпеди під шкіру.
Величезним мінусом обох цих процедур є те, що, по-перше, вони здійснюються часто без бажання самого залежного, без його усвідомлення своєї проблеми, і без бажання і мотивації змінювати своє життя. І, по-друге, обидві процедури розраховані на певний часовий проміжок, після якого залежний або ж знову повинен бігти за черговою магічною капсулою, або ж повертатися до старого способу життя. Однак, ці процедури користуються великим попитом, не дивлячись на те, що їх ефективність – ну дуже сумнівна. Це не дивно, так як не тільки самі залежні, але і їх співзалежних родичі завжди шукають найпростіший і найлегший шлях вирішення проблеми, не бажаючи при цьому брати на себе відповідальність і діяти.
Програма “28 днів”
Ця програма служить для багатьох компромісом між суто фізичними маніпуляціями і тяжким та тривалим процесом здійснення глибинних внутрішніх змін. В процесі проходження програми пацієнти проживають спільно, формуючи тим самим, так зване, “Терапевтичне співтовариство”. В межах реабілітаційного центру існує ряд певних правил, спрямованих на розвиток у залежної особистості відповідальності, дисципліни, працьовитості, взаємоповаги, а також – на навчання плануванню робочого дня і дозвілля. В рамках психотерапевтичних груп та індивідуальних консультацій з фахівцями залежні вчяться говорити відкрито про свої проблеми, емоціях і почуттях, що в подальшому допоможе їм долати важкі ситуації і переживати негативні емоції конструктивно, а не за допомогою вживання. Період проходження програми визначається довжиною в один місяць виходячи з того твердження, що за місяць організм людини приходить в фізичну норму завдяки детоксикації, і людина виходить з програми вже не будучи одержимою неусвідомленим нав’язливим бажанням терміново добути речовину.
Для деяких це програма може послужити відмінним стартом для усвідомлення свого хворобливого стану і необхідності проходити тривалий курс психо-соціальної реабілітації. Але, як показує практика, люди вибирають метод лікування за принципом “швидко, просто і без зобов’язань”, мають і результат такий же. Така вже людська натура – ми не цінуємо те, чого не досягали власною працею, кров’ю і потом…
Таким чином я перерахувала та коротко розповіла практично про всі методики, які застосовуються для лікування залежності в наш час (про «викочування яйцями» почитаєте на інших сайтах). Залишився тільки один метод. Він для багатьох незручний; на нього у всіх залежних завжди немає часу; він лякає перспективою того, що, відповідно до нього доведеться трудитися. Але, на жаль, тільки він – є найефективнішим і найбільш результативним на сьогоднішній день. Йдеться про проходження залежним повного курсу психосоціальної реабілітації та ресоціалізації.
Про це пропонуємо Вам ознайомитися у наступній статті «Навіщо потрібен повний курс психосоціальної реабілітації та ресоціалізації?»
***
БЕРЕЖІТЬ СЕБЕ: ЗДОРОВ’Я – НЕ БЕЗМЕЖНЕ, А ЖИТТЯ – ОДНЕ!
Лебедева В. Е.
Провідний психолог центру, працює в ЦЗМ Україна з 2011 року. 12 років досвіду роботи із залежними та співзалежними.
Опубліковано: 03.11.2019
Якщо у вас залишилися питання, залиште ваш номер телефону і наш фахівець з радістю вам допоможе.